Akce

Balíček
„Koordinace svatby a foto“
již od

25 000 Kč

Více

Reportáž z floristického kurzu v Rosmarinu

Když má člověk co do činění se svatbami, tak neustále (alespoň tedy já) kouká na různé tematické weby a blogy a nasává inspiraci. Do jisté míry to je ale pasivní činnost.  Zachtělo se mi změny. A tak jsem předminulý víkend  strávila na dvoudenním kurzu aranžování květin pro začátečníky, pořádaném květinovým ateliérem Rosmarino. V nabídce mají květinové kurzy s různým zaměřením a různé délky (včetně čtyřhodinového svatebního semináře a dvoudenního pro mírně pokročilé), pro začátek se mi však tento zdál nejlepší volbou.

Kurzy se konají v maximální kapacitě pěti účastníků, na tomto kurzu jsme byly tři plus paní Dáša, milá floristka z týmu Rosmarina. Vše se odehrává přímo v prostorách květinového ateliéru. Kromě příjemného prostředí se spoustou inspirace v podobě floristických magazínů, knih a dobré kávy je výhodou i krátká docházková vzdálenost na MHD. O víkendu se dá bez problému a zdarma zaparkovat venku na ulici.

Čekal nás nabitý program

Na oba dva dny nás čekal poměrně nabitý program. První den začal úvodním povídáním, ve kterém jsme se dozvěděli něco málo z historie floristiky, o principech estetiky a také něco o holandské květinové burze.  Mně osobně přišly vhod praktické rady ohledně péče o řezané květiny, vč. například toho, jak správně seříznout květiny (doposavad jsem to dělala špatně). To jsme si ostatně hned vyzkoušeli při přípravě květin na vazbu první kytice do kulatého tvaru.  Paní Dáša nám ukázala základní techniku a pravidla pro vazbu kytice a dále jsme už pracovaly samy. Když byla kytice hotova (ne vždy se to povedlo napoprvé), naučily jsme se, jak se udělá úvazek. Potom nás čekal úkol jiného typu – zhotovení aranže na stůl. Květiny se aranžovaly do misky, jež byla naplněna zelenou aranžovací hmotou. Toto mě bavilo hodně – práce s detaily, která ale neskutečně rychle utíkala (ostatně jako celý kurz). Jako poslední nás čekala tvorba další kytice, tentokráte jednostrannné na výšku (určené k položení např. na hrob nebo do vázy postavené u stěny).

Jak se tvoří korsáž a aranžuje věnec

Druhý den byl taktéž pestrý. Na programu byla tvorba kulaté svatební kytice a korsáže pro ženicha, věnce a na závěr aranžmá z tzv. sušiny. Pro svatební kytici jsme si mohly vybrat variantu vazby buď s volnými stonky (to jsem zvolila já) nebo vypichovanou do držáku, který připomíná mikrofon (tuto variantu zvolily kolegyně). U tvorby korsáže jsme se mimo jiné také dozvěděly, jak se řeší situace, kdy není záhodno si špendlíkem, na kterém je korsáž obvykle umístěný, propíchnout drahý oblek. Po svatebním tématu nás čekala tvorba věnce určeného k zavěšení. Aranžovalo se na korpus, který bylo nejdříve třeba zakrýt „zelení“, květy se pak vypichovaly opět do aranžérské hmoty, umístěné v dolní části věnce. Na konec celého kurzu nás čekalo sušinové aranžmá – dekorace ze sušených popř. neživých materiálů), přičemž v pomůckách hrála prim tavná pistole. Já osobně nejsem úplně příznivcem sušiny, vidím v tom lapač prachu, ale musím uznat, že to může vypadat velice hezky a do některých prostor se to z mnoha důvodů může hodit více, než květiny řezané.

Není nad osobní zkušenost

Závěrem musím říct, že jsem si na kurzu opravdu odpočinula. Bavilo mě tvořit něco vlastníma rukama a vidět okamžitý výsledek své práce. Květiny nám pak dělaly doma radost ještě několik dní (doporučuji si vzít určitě nějakou větší tašku či krabici na bezpečný transport). A v neposlední řadě, získané know-how a dovednosti se budou určitě hodit při práci na svatbách s příběhem.

Autor fotografií: Kateřina Kaftanová; posledních šest fotek: Rosmarino