Akce

Balíček
„Koordinace svatby a foto“
již od

25 000 Kč

Více

Boho flowers – rozhovor s Věrou Vtípilovou

S Věrou Vtípilovou, jež je srdcem a duší floristické značky Boho flowers, jsme měli možnost se setkat zatím u dvou projektů. Tím prvním byl náš svatební fotoeditorial Svěcení jara a tím druhým pak loňská krásná jarní svatba na Pálavě. V příjemném prostředí jedné kavárny v pražských Vršovicích jsme si s Věrkou povídali o její práci, trendech ve svatební floristice a mnohém dalším. Přejeme příjemné počtení!

Jsi vystudovaná výtvarnice. Jak ses dostala ke květinám?
Já jsem od malička měla ke kytkám vztah, byla jsem takový amatérský botanik už od první třídy. Vytvářela jsem si třeba herbáře, které samozřejmě s opravdovými herbáři neměly nic společného, ale bylo vidět, že ten zájem tam je. Pak jsem vystudovala střední a vysokou školu výtvarného zameření, takže jsem se přiklonila od botaniky k umění. Ale zdá se mi, že botanika a výtvarka, když se spojí dohromady, tak vznikne floristika. Asi proto mě to k ní pořád áhlo. Takže jsem nějakým způsobem získávala vzdělání a praxi v oboru a prostě jsem to dělala tak dlouho, dokud to nebylo dostatečně dobré, abych to mohla dělat profesionálně. Také si myslím, že je tam obsažený jeden základní prvek, a to jsou barvy, což každého výtvarníka určitě zajímá. Mě osobně tedy hodně baví práce s květinami skrz materiál a barvy. Když přemýšlím o tom, proč to dělám, tak to je asi právě z tohoto důvodu.

Proč jsi pro svoji značku zvolila název Boho flowers?
Mně přijde vtipný fakt, že vlastně Bohemia – Čechy pochází od slova bohémský, což asi všichni vědí. Ale je to vlastně už tak daleko od toho původního významu, že není špatné to připomenout. Vycházela jsem tedy ze základu „boho“ – bohémský a obsahuje to pro mě určitou bohémskost, rozevlátost, kterou bych chtěla do té práce dát. Jakousi uvolněnost, otevřenou mysl a zároveň že to děláme my Češi. Tak je to vlastně taková kombinace.

V čem myslíš, že je tvoje značka jiná než ostatní, v čem se odlišuješ?
Já se snažím dělat jednu věc, nechci říct úplně jinak, ale pro mě je základní parametr při vytváření svatební výzdoby prostor. Snažím se o tom přemýšlet jako o celku. To znamená, že nedělám květiny vytržené z kontextu, ale snažím se opravdu pracovat komplexně na jednotném designu. Vždy je důležité, kde se to odehrává a kdo je vlastně ten zákazník. Kdybychom to měli shrnout, tak asi se odlišuji v tom, že chápu svatební floristiku jako projekt.

Zabýváš se jen svatební floristikou?
Svatba má takové parametry projektu, že to je skoro jako výstava či nějaká architektonická záležitost. Je to několik na sebe navazujicích věcí, které když jsou propojeny harmonicky, tak vypadají dobře, A dá se to brát opravdu jako nějaký výtvarný či designový projekt. Proto jsem si řekla, že budu dělat jenom svatby, abych se mohla soustředit na potřebné požadavky tohoto oboru.

Kde vidíš Boho flowers za pár let? Chtěla bys mít třeba svůj ateliér, kam by za tebou klienti mohli chodit?
Místo pro setkání s klienty je určitě fajn mít nějaké hezké, zároveň to však není to, kam bych chtěla investovat, ať už peníze nebo energii. V budoucnosti by mě zajímal styk se zahraničím, například i účast na nějakých větších výstavách. Dokážu si představit dělat i nějaké velké svatby poblíž ČR, zajímá mě určitě Německo a Rakousko, konkrétně Vídeň. Ale přiznám se, že zatím nepodníkám žádné konkrétní kroky pro to, abych příští sezonu měla zakázky třeba v Rakousku. Každopádně to vidím coby rozšiřování se do světa spíše než otevřít si květinářství, což dle mně ani není moc potřeba. Pokud člověk dělá svatební floristiku, tak co úplně nejvíc potřebuje, je sledovat trendy, módu, design a inspirovat se. Jezdit si pro nspiraci do zahraničí. Nakupovat zajímavé materiály. Investovat do hezkých designových váz.To je samozřejmě krásná vize – mít super vázy a nádoby.

Máš tedy vázy, které na svatby půjčuješ?
Jasně, to je takový základní kámen floristiky podle mně. Dobrá nádoba. Mít opravdu vybavený sklad zajímavým zbožím, zajímavým sklem a keramikou, potažmo dalšími věcmi.

Nakupuješ nádoby převážně v zahraničí nebo se dá něco pěkného sehnat i u nás?
U nás se skoro nic pěkného fakt sehnat nedá. Pokud se budeme bavit konkrétně o svatební floristice, tak je to tady docela špatně zásobené. Ale zase není problém vyjet kamkoliv za hranice. Já jsem z Brna, takže to mám kousek do Vídně a tam už je situace úplně jiná.

A samozřejmě se dá také objednávat všechno možné online….
Přesně, ještě se dá objednávat přes internet, což je taky cesta.

Pojďme si teď říct něco o procesu, jak zakázka vzniká. Co se musí stát před tím, než nevěsta v den svatby drží svou svatební kytici?
Důležité je určitě potkat se osobně, u větších svateb je to naprostá nutnost. I když dělám jenom kytici, což se samozřejmě také někdy děje, tak se snažím o osobní kontakt s nevěstou. Probrat její „feeling“- to co ona chce, aby z té svatební kytice měla za pocit. Já pak řeknu co je možné a co možné není. Ale vždy probereme jejich představy. Potom vznikne z mojí strany návrh, ten se nějakou dobu odsouhlasuje. Schválíme si kalkulaci a samozřejmě během vzniku toho návrhu navštívíme buď já sama nebo se snoubenci místo, kde se bude svatba odehrávat. Já se potom ve většině případů potkávám s vedením či manažerem restaurace, nebo toho celkového místa, se kterým se pak samozřejmě také bavíme konkrétně. Ve chvíli kdy je návrh odsouhlasený, tak se shání materiál, bookují se dodavatelé apod.

Jak dlouho před svatbou se musí objednat květiny?
Stačí tak týden. Pokud to jsou nějaké speciality neboli špeky, a to se stává často, tak se to řeší třeba měsíc dopředu.

Máš příklad nějakého špeku, který jsi řešila?
Určitě je takových příkladů hodně. V současné době přetrvává trend, kdy se nevěsty inpirují na amerických blozích. Ty obsahují obrovské množství nádherných květinových dekorací, i jsou tam super svatební kytice. Ale kombinace, které se tam někdy vyskytují, jsou pro nás tady ve střední Evropě trochu nereálné. Často se stává, že je v té kytici květina, která u nás končí někdy v březnu, dubnu a zbytek té kytice je laděn do pozdně letního až podzimního stylu. To znamená, že tam je třeba nějaká cibulovina a do toho podzimní květina. Ona tam vypadá skvěle a moc zajímavě, ta jarní kytka, ale pro mě je to nereálné to takto zkombinovat, zkrátka to nezvládnu. A toto je věc, na kterou narážíme velmi často. Inspirace je pro nevěsty hodně zásadní, chtejí to mít opravdu jako to je na tom obrázku a těžko se vysvětluje, že to nejde.

Daří se to vysvětlovat?
V zásadě ano. Myslím, že vždy záleží na tom, jak si tí lidé sednou a jak si to na začátku vysvětlí.

Máš radši, když ti klient nechá prostor pro vlastní tvorbu nebo se snažíš splnit jeho představy, samozřejmě v rámci výše uvedených mantinelů?
Musím říct, že jako asi každý miluji, když mi klient řekne, že to nechává úplně na mně. A mám tedy zkušenost, že ve chvíli, kdy já cítím tu volnost, tak vznikají úplně ty nejlepší výsledky a ty nejkrásnější svatby, které mi potom lidi několik let posílají jako inspiraci se slovy „takhle chci, aby to přesně vypadalo“. To jsou svatby, kdy někdo řekl „věřím ti, udělej to“. Jsem schopná jakéhokoliv překvapení, ale samozřejmě také záleží, co je to za klienta. Někdo si ani nemůže dovolit, aby nevěděl, jaký bude mít ta svatba design. Ale je to super pocit, když víš, že ti věří ten klient. Že ti věří a naprosto do toho žádným způsobem po stránce té důvěry nezasahuje. To je během práce velmi důležitý moment.

Předtím jsi hovořila o důležitosti sledování trendů a inspirace. Co tebe konkrétně při práci inspiruje?
Tak já se přiznám, že opravdu úplně prvoplánově současné magazíny ze zahraničí. Konkrétně třeba Velká Británie je hodně zajímavá. A potom ty blogy apod. mě nějakým způsobem také inspirují. I když člověk už hodně těžko narazí na něco, co by bylo takové to „wow, to je super“, to už se jen tak nestane. Nejlepší je asi vyjet ven na nějaký svatební floristický veletrh.

Máš nějaký vzor, někoho koho ve svatební floristice obdivuješ a uznáváš?
Mám – Rachel A. Clingen. Je to kanadská floristka, která dělá podle mně svatbu jako výstavu, celé to postaví takříkajíc na zelené louce. A je tam vidět, že to je opravdu dobře odvedená práce. Kromě květin řeší i spoustu jiných dalších materiálů a je to opravdu taková květinová architektura.

Máš nějaké oblíbené květiny, které ty máš osobně ráda a se kterými ráda pracuješ? Anebo naopak nějaké neoblíbené?
Já tady na tuto otázku asi moc odpovědět nedokážu. Ono se to asi nevyplácí říkat v jakémkoliv oboru, který se nějak dotýká designu, protože jak víme, ta móda se pořád vrací, vše se neustále opakuje v různých obměnách. To znamená, že já můžu dnes říct nějakou květinu, která není momentálně na tom piedestalu, ale dokážu si představit, že za několik let bude nesmírně populární. Já beru květiny celistvě, coby obrovskou škálu tvarů, barev a atmosféry. Je pravda, že nějakou teď nepoužívám, protože ji klienti nechtějí, ale nedokážu říct, že bych nějakou neměla ráda.

Jaká vlastně byla tvá svatební kytice?
Moje svatební kytice byla divoký mix různých barev, protože jsem chtěla, aby to byly především barvy. Chtěla jsem zářivé barvy a pojmout svou svatbu jako veselou oslavu. Proto jsem měla tu kytici hodně barevnou. Ještě tam mám takový romantický moment, na který jsem moc pyšná, protože můj manžel není vůbec romantik a nikdy nic romantického nechce podnikat. Nějakým způsobem jsem ho donutila, abychom večer před svatbou šli natrhat na pole ostrožku stračku, což je nádherná tmavě modrá polní kytička, a tu jsme pak do té svatební kytice přidali. Takže to bylo moc hezké, že jsme šli na procházku a natrhali tam květiny do mé kytice. Ta stračka tedy brzy zvadla, protože jakákoliv polní kytka nevydrží bez vody moc dlouho, ale byla tam a byla nádherná.

Ještě se vraťme na chvilku k těm trendům. Jaké jsou pro tuto svatební sezonu trendy, ať už co se druhů květin či barev týče? Např. Pantone vždy vyhlašuje barvy na daný rok… Jsou tyto trendy v Čechách vidět?
U nás se ty trendy projevují s poměrně velkým zpožděním. Na letošní rok je vyhlášena tmavě červená, nicméně konkrétně těm Pantone barvám já nepřikládám nějakou důležitost, protože si myslím, že situace, která je tady, je poměrně vzdálená od toho, kde se ten vzorník vytváří. Spíš bych řekla, že se trend posouvá k takové čím dál větší rozevlátosti. Už minulý rok jsem dělala k mé velké radosti kytici s takovými přepady. To je paradoxně věc, kterou mi nevěsty zakazují, že to v žádným případě nechtějí. A to je právě ono „nikdy neříkej nikdy“. Ve chvíli, kdy to použiji trošičku jinak, než jsou převislé kytice v 90. letech, tak můžeme dosáhnout úplně jiného efektu. Takže je to takový opravdu bohémský styl , který se pořád do těch kytic dostává. Uvolněnost, právě i nevázanost v barvách a neobvyklé barevné kombinace. Na září mám naplánovanou super kombinaci tmavě červené až oranžové, což před rokem dvěma bych naprosto nikomu nemohla doporučit. Ale tady sama nevěsta řekla, že něco takového chce. A bude to skvělé, protože to bude zářijová svatba, bude se to k tomu hezky hodit a zároveň mít šťávu. Neobvyklé barevné kombinace jsou podle mně hlavní trend.

Co třeba neobvyklé druhy květin, sukulenty apod.? Viděla jsem například svatební kytici, v níž byla přidána snítka ostružiníku. Vidíš i toto jako něco, co se objevuje stále častěji?
To mi tak ani nepřijde, spíše se uvolňuje ta „morálka“, co si vlatně nevěsta může dovolit mít v ruce. Ještě před několika lety byl úzus na to, co svatební kytice obsahovat, mnohem přísnější.Většinou se jednalo o květiny doplněné perličkami nebo něčím podobným, nějakou travinou. Nyní se fantazii meze nekladou. Hlavním trendem a směrem je originalita a osobitost. Aby to nějakým způsobem bylo pro ty lidi osobní a měli k tomu vztah. Do rukojeti se dávají brože s fotkou, různé talismany přímo i do té kytice, hodně se to s klientem propojuje do nějaké osobnější roviny. Je to vlastně takový příběh v květinách. Což je super, když se toto podaří. Protože to samozřejmě je pak i pro floristu zábavné.

A poslední otázka. Na co se v této sezoně nejvíce těšíš?
Těším se na tu práci s barvami. Na začátku každé svatby cítím, jak jsem obklopená tím materiálem. Je to takové příjemné brnění. To mi zatím nikdy u žádné svatby nechybělo, nikdy jsem to nedělala bez toho. A to je právě to obklopení těmi květinami a barvami. Na to se těším asi každý rok. A letos se těším určitě na nějaké nové výzvy. Je tam spousta nových věcí a trendů, které chceme prosadit a použít. Tak doufám, že se to podaří. Nebudu zatím prozrazovat, budete se pak moct na konci sezony podívat na na fotky, jak se to povedlo.

Ukázky z portfolia Boho flowers můžete vidět v galerii níže.  Autoři fotografií: Ondřej Kaftan (foto č. 1 – 14), Alexandra Lipková (foto č. 15), Věra Vtípilová (foto č. 16, – 19, 21) , Tomáš Dolejší (foto č. 20).